Jak prohlížet CSV reporty v Google Docs

Včera jsem do příspěvku k byznys reportingu zmínil, že jsem se poslední dobu věnoval reportingu s použitím Mergada. Navíc jsem dnes zhlédl video s bidding guru Jirkou :smiley: kde zmiňuje import nových :fox_face: Bidding Fox reportů z CSV do Google Sheets. Před pár týdny jsem se tímto zabýval, tak mne napadlo, se Vážení @group_feedmarketing podělit o své zkušenosti.

Proč CSV

Analyzoval jsem data e-shopu. Výsledky ukládal jako výběry produktů v Mergadu. De facto jsem si naklikal vlastní validátory (podobné auditu XML + vlastní). Na výstupu jsem data exportoval do vlastního formátu (custom formát), který byl v CSV (nikoliv XML).

Dostal jsem se tak do situace, kdy jsem měl průběžně aktualizovaná data v CSV, umístěná na pevné URL.

Proč Google Docs

Šlo o to, jak CSV na pevné URL číst. Vyzkoušel jsem několik způsobů. Mezi jinými načtení do Google Sheets. To patřilo mezi ty lépe fungující.

Jak importovat data z on-line dostupného CSV do Google Sheets

Slouží k tomu funkce =importdata("URL"). Ta načte data z CSV do tabulky. Google Sheets mají i funkce pro import RSS feedů či XML, ale CSV mi fungovalo (a já pochopil jak na něj :smile:).

Lze použít funkcionality Google Sheets, např.:

  • Podmíněné formátování - může zvýraznit např. chybné hodnoty červeně atp. Velice mocný nástroj.
  • Vzorce - můžete si dopočítávat různé vlastní hodnoty (skóre aj.).
  • Funkci =image("URL") která zobrazí v buňce obrázek např. z elementu IMGURL.
  • Vlastní skripty. Já využil =getstatuscode("URL"), která zjistila http hlavičku zadané URL. Dala se tak použít např. pro detekci přesměrování, nebo chybových adres v elementech URL, IMGURL a podobně.
  • Grafy - hodily se pro porozumění hodnot určitého elementu.
  • Filtry v hlavičce cabulky - jsou super pro zobrazení jen určitých položek.

Dále si můžete pomoci doplněním dat přímo v Mergadu

  • Odkaz do Mergada - přímo do editace produktu. Pro vytvoření odkazu Vám pomůže element @MERGADO_ID. Přijdete na zbytek adresy :smile:?
  • Vlastní element s výsledky “auditu”. Vytvořil jsem systém výběrů pro hodnoty různých elementů, které mi přišly zajímavé. Pro ně jsem do nově vytvořeného elementu audit_results pravidlen zapisoval hodnoty např.: ean_empty, manufacturer_empty, description_short a podobně :wink:

Když jsem si s přípravou dat v Mergadu a nastavením Google Sheetu pohrál, vypadal výsledný report takhle:

Příklady využití reportů

  • Komplexní audit hodnot v XML feedu s vlastními validátory
  • Přehled nových položek zboží v nabídce (za pomoci aplikace Bidding Fox Elements zapnout element BFE_P_DAYS_IN_FEED a krýt v Mergadu položky s hodnotou vyšší než např. 7).
  • Pricinový report
  • Přehled nespárovaných položek zboží
  • a další…

Poznámky k reportingu z CSV v Google Sheets

  • Základem je funkce importadata(). Ta načte data z CSV.
  • Google Sheets mají cache. Importovaná data se obnoví po min. cca 2 hodinách.
  • Google Sheety mají limit na počet importovaných řádků. Tisíce prouduktů do něj nenačtete.
  • Řazení řádků mi nefeungovalo. Tipuji, že příčina byla právě v tom, že vstupní soubor byl na URL v internetu bez práv k uložení změn.
  • MERGADO neumí definovat pořadí elementů v CSV exportu. Nicméně pořadí, které vznikne, při dalších přegenerováních daného exportu dodržuje.
  • Někteří uživatelé s Google Sheets umí. Budou na práci zde zvyklí.

Suma sumárum byly Google Sheets, pro menší reporty, rozumně použitelné. Nový HTML report Bidding Foxe bych (subjektivně) hodnotil výše, ale použitelné to bylo překvapivě dobře :smile:. Za vyzkoušení stojí.


PS: byl by zájem o nasdílení ukázkového Google dokumentu? Pokud ano, napiš prosím níže.
Děkuji.

1 Like