Drupal

Drupal je open-source publikační systém (CMS) s početnou globální komunitou. Šířen je pod svobodnou licencí, takže ho můžete užívat pro soukromé i firemní účely zdarma. Dlouhodobě patří mezi nejrozšířenější publikační systémy na světě. Je velmi silný při realizaci komplexních webových prezentací.

Co je Drupal

Drupal je software pro tvorbu webových stránek. Napsán je v PHP, frameworku Symphony. Šířen je pod svobodnou licencí GNU Generpal Public Licence. Díky tomu si ho může kdokoliv stáhnout, nainstalovat a začít s ním pracovat.

Drupal nabízí vše, co od moderního CMS očekáváte - širokou nabídku modulů, široké možnosti tvorby vlastních grafických šablon, globální komunitu, zázemí firemních členů komunity, dlouhodobý technologický vývoj aj.

Klíčovou roli v Drupalu hraje komunita. Jde o tisíce profesionálů i odborníků z mnoha států, kteří přispívají k rozvoji Drupalu svojí prací. Od programování po překlady a podobně. Někteří jsou členy Drupal Association.

Historie Drupalu

Autorem první verze Drupalu byl Dries Buytaert, který je dodnes majitelem ochranné známky. Open-sorucem se stal Drupal v roce 2001. Od té doby se, vedle CMS WordPress či Joomla, dostal mezi přední CMS. Zatímco WordPress se šířil mezi běžnými uživateli s (často) jednoduššími webovými stránkami, Drupal byl koncipován vysoce flexibilně a dokáže obsloužit komplexní webové stránky s mnoha funkcemi či napojeními.

Název Drupal je odvozen od holandského druppel, kapka. Odtud pochází také vhled tradičního maskota Drupalu viz. níže.

Další informace

Vybraní specialisté

Grafika

Tradiční symbol Drupalu

Logo Drupal