Jak nahrát do MERGADO Drive data z LibreOffice

Datové feedy budou do MERGADO Drive nahrávat nejčastěji informační systémy automatizovaně. Zde však uvedu fígl, jak pomocí MERGADO Drive dosáhnout toho, aby datový feed, který uživatel spravuje na svém notebooku v LibreOffice Calc (obdoba Microsoft Excel), byl dostupný non-stop na internetu. A mohl ho zpracovávat např. MERGADO Editor. Bez dalšího software.

MERGADO Drive, logo

Situace

Uživatel vytváří datový CSV feed. Například s informacemi o svém zboží. Ten chce publikovat na internetu tak, aby byl dostupný na veřejné URL, i když uživatel svůj pracovní notebook vypne. Osobně bych mu doporučil využít sofistikovanější úložiště. např. Nextcloud. Nicméně to jde i napřímo.

Řešení

  1. Vytvořit v MERGADO Drive Interní úložiště.
  2. V LibreOffice:
    2.1) Kliknout v menu na menu File --> Open remote (mám Calc v angličtině, české názvy jsou odpovídající).
    2.2) V okénku Remote files kliknout na Manage services --> Add service
    2.3) Vyplnit formulář položkami z administrace interního úložiště MERGADO Drive. Políčka se jmenují obdobně. A uložit.
  3. První verzi dokumentu je do MERGADO Drive třeba nahrát přes FTP manažera (Total Commander aj.)
  4. Následně se vám soubor(y) bude objevovat v nabídce File --> Open remote. Mně se soubor objevuje také v nabídce dokumentů k otevření v File --> Recent documents a na výchozí stránce LibreOffice.

Přístup k souborům v MERGADO Drive z LibreOffice Calc

Výhody a nevýhody přístupu k feedu z LibreOffice

Jak jsem zmínil výše, MERGADO Drive zajistí, aby datový feed byl dostupný non-stop na veřejné URL. Díky tomu uživatel může daty krmit další automatizace. Mohl by např. plnit e-shop zbožím, přeceňovat zboží, posílat zboží do marketplaces bez shopsystému aj. To vše bez dalšího software. Datový feed je pěkně po ruce. Nevýhodu vidím v tom, že uživatel nemá zálohu datového feedu.

Uvedený postup berte jako inspiraci pro vlastní vychytávky. Automatizace FTP klienta má zabudovaného řada dalších software :wink:

1 Like