Rychlost aplikování pravidel - stačí vůbec mergado na dnešní dobu?

Ahoj,
MERGADO používám skoro od tý doby, co mám e-shop, takže skoro 10 let. Znám všelijaký vychytávky, viděl jsem nespočet webinárů, přešel jsem všude na early MERGADO v2, mám různě na feedech nasazený pricing fox, bidding fox aj.

V poslední době mi ale přijde, že MERGADO nějak nestíhá dobu. Verze v2 přinesla pro uživatele trochu jinou syntaxi a díky tomu i další možnosti pravidel. Ale to je tak asi všechno.

MERGADO je:

  1. neuvěřitelně pomalý v regeneraci pravidel. Mám feed o třeba 15MB, importuju do něj třeba dvě malý CSVčka a proženu to pár elementárníma pravidlama, ale regenerace trvá 20 minut? U jednodušších feedů taky není problém 10+ minut, mám 2500 položek. Přijde mi, že dřív to tak pomalý nebylo.
    Nechcete udělat nějaký premium membership, kterýmu dedikujete rychlejší hardware a ty pravidla se aplikují rychleji?

  2. zbytečně nutí používat další a další pravidla, i když by se vše dalo sjednotit do jednoho. Třeba nechápu, proč mám mít separátní pravidlo pro výpočet a pak pro stejný výběr položek ještě znovu aplikovat zaokrouhlení. Nebo nechápu, proč nemůžu stejný výstup propsat rovnou do dvou elementů, ale musím jen do jednoho (pro mě typicky shoptet price_vat a standard_price). Pak přibývají další a další zbytná pravidla.

  3. časový nesoulad jednotlivých feedů. Uživatel si nemůže zvolit pořadí a časová okna toho, kdy probíhají jednotlivé feedy. Prodávám velmi konkurenční zboží, které prodávají. zejména největší e-shopy v zemi a přeceňuji vícekrát denně. Na přeceňování už jsem přešel částečně ke konkurenci, protože má prostě API na Shoptet a nemusím řešit furt nějaký feedy sem - tam. Ale mám MERGADO minimálně pořád na xml pro srovnávače a chtěl bych si určit aspoň rámcově, v jakých časových oknech se feedy regenerují. K čemu mi je přeceněná cena, když se reálně objeví na heuréce za půl dne.
    Plánovaně se třeba Heureka feed regeneruje každý 4 hodiny. Když se to blbě sejde, může se klidně stát, že se nová cena objeví na heuréce za 6 hodin? Stačí to v dnešní době? Podle mě moc ne
    Já vím, že nabízíte možnost individuálního nastavení časových oken, ale jednak mám hodně feedů a jednak to chci několikrát denně. A můžu to často měnit, podle nějakých nových skutečností. A nechci vám asi pořád dokola psát o úpravy :slight_smile:

  4. API. Podle mě jste tu trochu usnuli na vavřínech. Jasně, celej náš region furt jede na XML, oldschool. Ale když tu máte x desítek tisíc shopů na shoptetu, proč neuděláte API aspoň pro něj. Minimálně rychlejší výměna dat by to byla. Dostanu přes pricing fox a api do shoptetu nový ceny a hned je dokážu zpětně propsat do feedů srovnávačů. Nemusím zase čekat půl hodiny, než je shoptet propíše do exportního xml. Jasně, pak stejně zůstane to relativně dlouhý aplikování pravidel, ale i tak by to bylo značné zrychlení. Hlavně se vyhneme zbytečnýmu tahání desítky MB velkýho xml feedu z e-shopu a celkově byste mohli více pracovat i s exportem dat do e-shopu, nějaký změny v párování produktu - přiřazené kategorie, xml název atd., přímo v shopu, nějaký využití chatgpt, nevim.

Berte to jako postřehy, nápady. Já vím, že v našem rybníce nemáte moc konkurence, což je možná vždycky trochu škoda :slight_smile: Ale o to víc je myslím potřeba psát nějaký relevantní feedback.

6 Likes

@janhavlicek moc děkuji za zpětnou vazbu. Vážím si jí.

Uvedu pár myšlenek.

  • Tým do inovace šlape hodně. Spousta věcí není vidět navenek. Např. MERGADO 2 připravujeme čtyři roky! Je to šílené číslo. Je to zcela přepracované jádro. Je to obrovský projekt, který ucpal některé inovační cestičky, protože dokud ho nedotáhneme, nedává smysl dělat nové věci. mezi důvody, proč to trvá tak dlouho, patří např. to, že denně přegeneruje MERGADO Editor přes miliardu shopitems. To je hodně. Polyká to veliký výkon. A ten pořád roste. Je to podobný princip jako u Twitteru. Služba vypadá, z venčí, jednoduše. Při zátěží, které čelí, to ale jednoduché není.
  • Stávající funkce udržujeme. Opravdu se snažíme udržovat formáty (i další funkce) aktuální a funkční. Jsou jich stovky. Je to jiné, než když někdo řekne, že napojení má, ale v seznamu má služby, které dávno nefungují. někdy jsou to docela peripetie. Protože dosáhnout fungování někdy znamená více, než zapracovat veřejnou dokumentaci. Ti, kdo řešili např. některé marketpaces, vědí :worried:
  • Posouvá se role MERGADO Editoru. Před lety to bylo “ta hlavní inovace”. Nic podobného nebylo. Za ty roky jsme se dostali do situace, kdy uživatelé upřednostňují stabilitu a spíše konzervativní přístup k novinkám. Odpověď je v tom, že podporujeme růst MERGADO Systému. Včetně specializovaných aplikací (Bidding Fox, Pricing Feox, Feed Image Editor, Blending Bull, Clicking Goat a další). Tyto se zaměřují na určitou oblast a tam chceme aby byly špičkové. MERGADO Editor pak tvoří “základnu”. Rychlejší inovaci a větší focus nabízí aplikace.
  • Na zrychlení pracujeme. Není to snadné. Viz první bod. Od začátku roku jsme jen do hardware investovali (jako celá Profitak group) přes milion Kč. To jsou, pro nás, velké peníze. Podnikáme bez dotací či úvěrů, tak si na vše musíme vydělat. Od konce minulého roku běžel velký technologický projekt s cílem zvýšit výkon databáze řádově. Bohužel je výsledkem to, že testované technologie se jevily slibné, dokud jsme jim nenaložili produkční zátěž (ano, separátně běžel “druhý MERGADO Editor” a poslední týdny technologie testoval). Výsledek je ten, že daná technologie věc neřeší a je třeba jít jinou cestou. Z toho radost nemám. Ale chválím tým za komplexnost testování. Hledáme další cesty. Řádové zrychlení musíme dosáhnout. To je jasné.
  • Podněty pro UI & UX (administrace). Souhlasím. I zde odbouráváme technologický dluh. Průběžně tým přináší některé inovace. Na některé se zatím pořadí nedostalo. Bezva, že píšete tento příspěvek. Jsou to další hlasy do boje priorit mezi sebou.

Toť pár stručných úvah. Nespíme. O řadě věcí víme. Makáme na nich. Jen to někdy trvá déle, než bychom si sami přáli.

5 Likes

Ještě k té rychlosti změn - přijdu si, že “jen řečním”. Viz release-notes tam je vidět frekvence jednotlivých releasů novch verzí. Někdo by řekl, že se to “netýká samotného Editoru”. Za mne tak napůl. MERGADO Editor skutečně tvoří “datovou základnu”. Neočekávám od něj, že bude na špičkové úrovni integrovat např. AI do správy produktových obrázků. Na to je Feed Image Editor. A ten to dělá. Používá AI. Také nabízí specializované pracovní prostředí, pro dané potřeby. Ty jsou pro tuning obrázků jiné, než např. pro bidding.

Zkrátka “něco se děje” :wink:

A tým MERGADO Editoru maká. Jak jsem psal výše.

2 Likes

Díky za odpověď. Já vůbec nezpochybňuju, že makáte. Release notes jedním okem sleduju. Já chtěl jen poukázat na své postřehy z denodenního používání.
Specializované aplikace jsou fajn, ale principiálně fungují pořád jako “pravidla” každého feedu. To vlastně pořád naráží na ten můj povzdech, že aplikace pravidel je pomalá, s těmi specializovanými aplikacemi ještě pomalejší a všechny ty moje připomínky jsou o to relevantnější :slight_smile:

4 Likes

Souhlasím. Já jen chtěl říct pár slov, jak na to koukám já.

Platí, že za zpětnou vazbu děkuji. Konkrétní body z textu výše kolegové projdou a zohlední při plánování prací.

Konkrétní termíny co a do kdy vylepšíme říct zde nedokážu. Ale makáme na tom.

2 Likes

Trošku bych přispěla do diskuse k bodu 3 “časy”. Pokud nastavím manuálně čas přegenerování, můžu vybrat jen 2 časové okna a feed se přegeneruje jen 2x denně. U konkrétního projektu, psala jsem kvůli tomu na podporu, jsme měli v M1 nastavené od 4/2022 napevno 2 časová okna pro přegenerování + dalších 5-6 přegenerování se dělo mimo nastavený harmonogram. Takže se feed přegeneroval a aplikoval pravidla 7-8x denně. Přechodem na M2 zůstaly jen 2 pevně nastavená časová okna a jen 2 přegenerování denně. Dost málo, když biddujeme přes Bidding Fox.

2 Likes

Dobrý deň,
presne tak, ako píšete, voľba časov pregenerovania predchádzajúce nastavenie zmení, nie doplní. Ak bolo teda nastavenie na každé 2 hodiny a v Menu → Pregenerovanie si toto nastavenie zmeníte na konkrétne 2 časové sloty, predchádzajúce nastavenie nezostane zachované a bude sa používať nové nastavenie času.
Toto je zatiaľ prvá verzia na overenie funkčnosti, ďalšie verzie pripravujeme :))

1 Like

Děkuji a doufám, že v další verzi bude možné vrátit se k původnímu harmonogramu. :slight_smile: 2 pevné časy + 5+6 “automatických”, jak jsme to měli na M1 od 4/2022. Bidding Fox umí měnit CPC 3-4x denně, jak jsem si ověřila. Takže když MERGADO přegeneruje jen 2x, nevyužijeme potenciál Bidding Foxu celý. Asi by tyhle dva systémy měly pracovat trošku v souladu :slight_smile:

Takto ale nastavenie pregenerovania nefungovalo ani v M1. Buď je pregenerovanie automatické, alebo manuálne nastavené, kombinácia však nebola, nie je a ani nebude možná.
Taktiež, ako sme sa spolu bavili, tým, že je toto nastavenie stále len vo vývoji (a nie je verejne dostupné), za časy spustenia pregenerovania neručíme, nakoľko sú to vždy len časy zaradenia do fronty, nie časy spustenia samotného pregenerovania.

Možná to tak na M1 nebylo běžné, ale u toho konkrétního projektu to tak nastavené bylo a fungovalo a je to vidět i v historii, že se feed přegenerovával 7-8x denně a teď jen 2x denně. A to ještě aktuálně u toho konkrétního projektu došlo k přegenerování naposled před 2 dny. Každé přegenerování od 26.6. končí chybou a na Heuréku odchází 2 dny starý feed. Takže bychom byli opravdu šťastní, kdyby aspoň ty 2 přegenerování proběhly, jak mají.

Dobrý den,

máte pravdu, aktuálně evidujeme problémy s přegenerováním projektů a vývojáři na tom intenzivně pracují, aby se váš projekt co nejdříve aktualizoval.

Nicméně to nesouvisí s četností přegenerování obecně u tohoto projektu.
Pokud máte u M2 projektu nastavený vlastní plán přegenerování pomocí nové funkce plánovač přegenerování, tak ten umožňuje (zatím) MAXIMÁLNĚ 2x denně. Pokud potřebuje projekt přegenerovávat častěji (což u projektu s aplikacemi chápu), doporučil bych ruční nastavení vypnout a zapnout automatické přegenerování, případně nám napište na email a můžeme zvážit nastavit individuální plán, který může nastavit pouze admin, podobně jako to bylo u M1 projektu.
Znovu tedy opakuji, že uživatelský plánovač přegenerování je vhodný u projektů, které nepotřebují častější přegenerování jak 2x denně.

Věřím, že takto už to pro vás bude srozumitelné. Za aktuální komplikace s přegenerováním se omlouváme a prosím o trpělivost.

3 Likes