Jak používat GPT ve feed marketingu

Úvodní snahu odkládat vlastní omyly pro poučení druhých jsem přehodnotil a uvedu také to, co mi při práci s ChatGPT funguje. Následují tedy nápady na využití i výstrahy, nač si dát pozor.

Pro koho & o čem

Zaměřím se na využití ChatGPT ve feed marketingu. Cílem je tedy hromadné zpracování dat, které máte např. v projektu v MERGADO Editoru. Není cílem 1to1 ruční povídání uživatele s chatovací stránkou.

O pomíjivosti

Vývoj je překotný. Snažím se poznámky kontrolovat v okamžiku napsání. Je možné, že za pár měsíců se situace změní.

O schopnosti zadávat dotazy

Některým chybám lze zamezit správně položeným dotazem. Význam tzv. prompt engineeringu nyní pociťujeme všichni. Při svých testech jsem se snažil problém řešit vhodně položeným dotazem. Třeba budou vaše pokusy úspěšnější.

:warning: Upozornění pro práci s ChatGPT

ChatGPT je off-line, když mu zadáte URL nové stránky, nesáhne na ni

ChatGPT je off-line, když mu zadáte URL nové stránky, nesáhne na ni

Položíte-li ChatGPT otázku viz. příklad: Navrhni popis kategorie zboží e-shopu: https://www.mergadoshop.com/gategory-1.html, myslete na to, že ChatGPT ve verzích 3.5. a 4.0 nyní neumí sáhnout na danou stránku a přečíst si její obsah. Popis navrhne bez toho. Pokud byl článek napsán před rokem 2021, je možné, že ho ChatGPT zná a má ve svých datech.

Příklad

Uvedená URL je přesměrována na cílovou stránku https://www.mergado.cz/blog/predstavujeme-clicking-goat. Díky použití symlinku jsem jednak ověřil, že žádný bot ChatGPT na uvedený symlink nevstoupil. Jednak vidíte, že ChatGPT si vymyslela text na téma Symlink Stork, přičemž cílová stránka píše o Clicking Goat. Text je tedy obsahově zcela nesprávný.

ChatGPT nedodržuje zadané délky výstupů

ChatGPT nedodržuje zadané délky výstupů

Pokud na délce výstupního textu záleží, snažím se ho v zadání specifikovat. Viz příklad:

  • Zadání:Představ si, že jsi copywriter. Napiš anotační text ke článku v českém jazyce. Článek je uveřejněn na internetových stránkách. Text musí mít více než 200 a méně než 250 znaků. O obsahu článku vypovídají slova: školení, bidding, Heureka.cz , Zboží.cz. Klíčová slova by měla být na začátku textu. Výzva k akci na konci textu.
  • Výstup: Zlepšete výkon svého online obchodu s naším školením biddingu na Heureka.cz a Zboží.cz. Naučte se využívat reklamní rozpočet efektivně a optimalizovat klíčová slova pro vyšší návštěvnost a zisk. Získejte konkurenční výhodu a přihlaste se na naše školení ještě dnes. Zvedněte svůj online byznys na vyšší úroveň!

Výstup má 310 znaků. Ať se snažím, jak se snažím, zatím se mi nepodařilo požadované délky, ve 100 % popisů z daného datasetu, dosáhnout.

ChatGPT krade texty, to může být při firemním užití problém

ChatGPT krade texty, to může být při firemním užití problém

Naši AI inženýři mne již dávno upozorňovali, že za určitých podmínek může být odpověď jazykového modelu taková, že z ní poznáte původní zdroj, na kterém se učil. Mně se to podařilo záhy. Nakonec jsem zjistil, že příčina byla na mé straně. Zadal jsem “…přepiš jinými slovy text %DESCRIPTION%”. A výsledný “přepis” byl tak podobný vstupu, že kdyby šlo o data vašeho dodavatele zboží, mohlo by uveřejnění na stránkách vlastního e-shopu být trapné, ne-li průšvihem.

ChatGPT API je pomalé, někdy

ChatGPT API je pomalé, někdy

Zatím jsem nevypozoroval vzorec. Nicméně někdy API ChatGPT odpovídá rychle. Jindy vrací jednotky odpovědí za dlouhé minuty a zpracovat projekt o tisících dotazech je komplikované. Mám na mysli placené API, nikoliv bezplatné veřejné klikátko. Předpokládám, že autoři na tomto intenzivně pracují.

PS: nejsme v tom sami. Viz. např. tahle vývjářská diskuse.

Před zadáním do hromadného zpracování si výstupy zkontroluj

Před zadáním do hromadného zpracování si výstupy zkontroluj

Asi každému se musí podařit pár “nedorozumění”. Pokud jste se zatím nevyškolili, tak namátkou:

  • Zadal jsem, ať “přepíše text jinými slovy”. Přepsala ho. Výsledek byl v angličtině.
  • Kolega požádal, ať zkrátí text. Většina textu zůstala stejná. Jen některá slova nahradily emoji.
  • …a tak by se dalo pokračovat :wink:

Toto je vtipné. Pokud nezpracujete přes MERGADO Editor tisíce položek marně.

2 Likes

Finta bude v použití šikovného promptu, ideálne v angličtine (aj keď by ChatGPT mal slušne zvládať češtinu aj ďalšie jazyky).

Prompt: Keep in mind that lenght of this text should be strictly between 200 and 250 characters: "Zlepšete výkon svého online obchodu s naším školením biddingu na Heureka.cz a Zboží.cz. Naučte se využívat reklamní rozpočet efektivně a optimalizovat klíčová slova pro vyšší návštěvnost a zisk. Získejte konkurenční výhodu a přihlaste se na naše školení ještě dnes. Zvedněte svůj online byznys na vyšší úroveň!"

Výstup: Zlepšte výkon svého online obchodu - naučte se optimalizovat klíčová slova a využít reklamní rozpočet na Heureka.cz a Zboží.cz. Získejte konkurenční výhodu a přihlaste se na naše školení. Zvedněte svůj byznys na vyšší úroveň! (212 znakov)

2 Likes

Včera jsem ulovil další zajímavosti:

Zadání:

Výstupy:

Co mne na výstupu z ChatGPT 3.5-turbo zaujalo

  • Sám vložil zpětný odkaz na cizí web. Doména je nerelevantní. Nyní neobsahuje žádný obsah. Archive.org má poslední záznam hlavní stránky v roce 2016. Podstránka /lahve asi neexistovala nikdy.
  • HTML formátování vloží. Ale jen někdy. Některé odstavce jsou bez něj.
  • Na začátek nadpisů a odstavců vkládá mezery.

Závěry

Příčina bude jistě v zadání. Obecně se mi zadání obsahující parametry zdají jako cesta k cíli. Je třeba výstupy kontrolovat. Bude třeba zadání dále vylepšit.

:information_source: Cílem těchto řádek je upozornit na další nešvary, které mohou výstupy obsahovat. Pokud si na ně nedáte pozor.

2 Likes