Jak chránit datové feedy v affiliate marketingu

Affiliate marketing mi přijde, po napojení dat maloobchodníků s velkoobchody, dalším oborem, kde má bezpečnost datových feedů velký význam. Proč? Na rozdíl od běžných reklamních systémů, které zpracovávají vaše data samy, poskytují affiliate sítě URL vašich datových feedů svým publisherům. A publisherem se může stát kdokoliv. Publisherem může být i váš konkurent :thinking:

Jak Symlink Stork chrání data v affiliate marketingu

Opakoval bych příspěvek o napojení dodavatelů s maloobchodníky. Přečtěte si ten a pak se sem vraťte. Principy jsou stejné. Od monitoringu přístupu až po možnost v budoucnu odkaz smazat, a tí zrušit přístup všem, včetně těch, kdo si URL datového feedu poznačili.

Proč na bezpečnost v affiliate marketingu myslet

Že affiliate síť poskytuje URL feedů třetím osobám jsem už řekl. Stejně jako to, že tou třetí osobou může být váš konkurent. V administraci českých affiliate systémů si část věnovanou sdílení feedů přestavte jako stránku se seznamem URL XML feedů. Ty mohou vést jak na specializované nástroje (Mergado, DataDepo aj.), tak přímo do e-shopů. Pokud inzerent poskytne URL feedu ve tvaru https://www.mujshop.com/files/heureka.xml je jasné, že na bezpečnost dat nemyslí. Stahovat takový feed bude možno i po jeho odstranění z katalogu affiliate sítě. Někdo by mohl namítnout, že data v XML feedu jsou stejně veřejná, když je nabídka shopu na webových stránkách. To ale není pravda - jednak feedy mohou obsahovat data navíc (parametry, kategorie aj.), jednak se data z feedu zpracovávají jednodušeji, než crawlováním webu. Na každý pád bych jejich veřejné vystavení bez další kontroly nedoporučoval.

Srovnání různých technologií

Pro zajímavost uvedu porovnání různých technologií a jejich vlastností. “Běžný shopsystém” je pojem obecný. Vy si dosaďte parametry dle toho, co umí právě váš shopsystém.

Kritérium Běžný shopsystém Mergado Symlink Stork
Sledování kdo data stahuje :x: :white_check_mark: :white_check_mark:
Zrušení URL po skončení spolupráce :x: :white_check_mark: :white_check_mark:
Zakázání/povolení přístupu k datům :x: :x: :white_check_mark:
Zrušení URL bez dopadu na ostatní partnery :x: :x: :white_check_mark:

Tip: podrobněji o ochraně dat ve článku o bezpečnosti napojení velkoobchodu s maloobchodníky.

Funkce | Audit XML | Agentury | Nápověda | Blog | Forum | Kontakt