🐦 Jak chránit datové feedy v affiliate marketingu

Affiliate marketing mi po napojení dat maloobchodníků s velkoobchody přijde dalším oborem, kde má bezpečnost datových feedů velký význam. Proč? Na rozdíl od běžných reklamních systémů, které zpracovávají vaše data samy, poskytují affiliate sítě URL vašich datových feedů svým publisherům. A publisherem se může stát kdokoliv. Publisherem může být i váš konkurent :thinking:

Jak Symlink Stork chrání data v affiliate marketingu

Opakoval bych příspěvek o napojení dodavatelů s maloobchodníky. Přečtěte si ho a pak se sem vraťte. Principy jsou stejné. Od monitoringu přístupu až po možnost v budoucnu odkaz smazat, a tím zrušit přístup všem, včetně těch, kdo si URL datového feedu poznačili.

Proč na bezpečnost v affiliate marketingu myslet

Že affiliate síť poskytuje URL feedů třetím osobám jsem už řekl. Stejně jako to, že tou třetí osobou může být váš konkurent. V administraci českých affiliate systémů si část věnovanou sdílení feedů přestavte jako stránku se seznamem URL XML feedů. Ty mohou vést jak na specializované nástroje (Mergado, DataDepo aj.), tak přímo do e-shopů. Pokud inzerent poskytne URL feedu ve tvaru https://www.mujshop.com/files/heureka.xml, je jasné, že na bezpečnost dat nemyslí. Stahovat takový feed bude možno i po jeho odstranění z katalogu affiliate sítě. Někdo by mohl namítnout, že data v XML feedu jsou stejně veřejná, když je nabídka shopu na webových stránkách. To ale není pravda - jednak feedy mohou obsahovat data navíc (parametry, kategorie aj.), jednak se data z feedu zpracovávají jednodušeji než crawlováním webu. Na každý pád bych jejich veřejné vystavení bez další kontroly nedoporučoval.

Srovnání různých technologií

Pro zajímavost uvedu porovnání různých technologií a jejich vlastností. “Běžný shopsystém” je pojem obecný. Vy si dosaďte parametry dle toho, co umí právě váš shopsystém.

Kritérium Běžný shopsystém Mergado Symlink Stork
Sledování, kdo data stahuje :x: :white_check_mark: :white_check_mark:
Zrušení URL po skončení spolupráce :x: :white_check_mark: :white_check_mark:
Zakázání/povolení přístupu k datům :x: :x: :white_check_mark:
Zrušení URL bez dopadu na ostatní partnery :x: :x: :white_check_mark:

Tip: podrobněji o ochraně dat ve článku o bezpečnosti napojení velkoobchodu s maloobchodníky.