🐮 Jak spojit data více dodavatelů do jednoho výstupního feedu

Spojit více datových zdrojů od více dodavatelů do jednoho výstupního souboru byla potřeba, která stála u vzniku aplikace Blending Bull. Koukám, že zde na fóru na to nemáme pořádný návod, a tak k tomu napíši pár slov.

Proč spojovat více feedů do jednoho

Někdy má prodejce více dodavatelů. Data potřebuje spojit do jednoho souboru. Např proto, že jej chce dále zpracovat v Mergadu (tuning produktových obrázků, cenotvorba aj.). Nebo je to výhodné pro účetní či skladový software, shopsystém aj.

Jak spojuje datové feedy Blending Bull

Princip vypadá takhle:

Blending Bull pracuje na úrovní souborů. Datové zdroje “spojí” do jednoho souboru. Poskytne k tomu potřebné funkce:

 • Spojení neomezeného počtu datových zdrojů do jednoho souboru
 • Odstranění hlaviček a patiček datových zdrojů (hodí se pro feedy ve formátu XML)
 • Vložení vlastní hlavičky i patičky do výstupního souboru
 • Přejmenování elementů pravidlem Najít a nahradit

Tyto nástroje by měly stačit pro spojení běžných datových zdrojů, zejména ve formátu XML. Technicky by šlo spojit i CSV či jiné formáty. Situace je u nich složitější, protože např. u CSV musí mít různé datové zdroje stejné pořadí sloupců.

Pracovní postup v Blending Bull

Od verze 3.0 má Blending Bull průvodce tvorbou nového souboru. Nebudu tedy proces procházet podrobně. Pouze ve zkratce:

 1. Vytvořte nový soubor, v průvodci vyplňte název.
 2. Vytvořte datové zdroje. Klidně více a všechny je přiřaďte k tomuto souboru. V nastavení jednotlivých zdrojů odstraňte hlavičky a patičky (u XML feedů).
 3. Udělejte případné další úpravy dat pomocí pravidel.
  3.1) Vložte novou hlavičku a patičku výstupního souboru (formát XML) - v editaci souboru pro to jsou pravidla.
  3.2) Pokud chcete, můžete pomocí pravidel data dále upravit - přejmenovat elementy, smazat elementy, smazat jiný obsah, upravit hodnoty…

Poznámky

 • Blending Bull byl v případě importu dat dodavatelů koncipován tak, že pokročilejší operace uděláte následně v Mergadu. Nutné to ovšem není.
 • Spojování “souborů” je nízkoúrovňové. Měl jsem obavy, že s ním budou potíže. V praxi to funguje dobře.
 • Veškeré úpravy si můžete udělat sami. Pokud se tomu věnovat nechcete nebo nemáte možnost, může Vám pomoci některý z Mergado specialistů.
 • Blending Bull byl navržen tak, aby nepřetěžoval servery poskytující datové zdroje. Pokud více uživatelů stahuje stejný datový zdroj, Blending Bull ho stáhne jednou a odděleně poskytne všem. Tím optimalizuje zátěž serveru poskytujícího data.
 • Blending Bull umí spojovat datové zdroje “za sebe”. Tedy více (např.) produktových feedů. Neumí do shopitem z jednoho feedu připojit data z jiného feedu. To umí Mergado pravidlem datového importu. Oba nástroje lze použít současně.
 • Přejmenování elementů jsem původně zamýšlel řešit až v navazujícím zpracování, např. v Mergadu. Nakonec se ale pravidlo Najít a nahradit osvědčilo a názvy elementů lze sjednotit přímo v Bullovi.
 • Při návrhu aplikace jsem předpokládal spojování feedů ve stejném formátu (platí pro XML feedy). Díky odstranění hlaviček, patiček jednotlivých datových zdrojů a možnosti přejmenovat elementy odpovídající SHOPITEM (i jiné) nakonec dokáže šikovný uživatel spojit i datové zdroje (v rozumné míře) různorodé. Případně použije Mergado pro konverzi dat než je bude spojovat.
 • Sjednocování elementů pravidlem Najít a nahradit se může zdát krkolomné. Nicméně i kdyby byla aplikace řešena “chytřeji”, bylo by zapotřebí provést namapování elementů na sebe.

V praxi Blending Bull funguje. Je hodně univerzální a plné nastavení máte v rukou Vy - bez potřeby nastavení administrátorů aplikace. Nechť Vám slouží dobře :wink:

2 Likes