Vlastní formát: možnost nahrát do Mergada libovolný feed

S novým releasem zavádíme do Mergada speciální funkci, které říkáme “custom formát”. Umožní nahrát libovolný XML nebo CSV feed do Mergada bez nutnosti jej předem implementovat našimi vývojáři.

V tomto vlákně můžeme k funkci diskutovat a budeme moc rádi za váš feedback.

Proč custom formát zavádíme?

Do teď bylo možné nahrát do Mergada pouze takový feed, jehož specifikace byla Mergadu známá a předem implementovaná. Sice přes 200 předpřipravených formátů není málo, přesto se neustále objevují nové specifikace, které jsou pro MERGADO neznámé, např. zahraniční srovnávače v některých zemích nebo dodavatelské feedy.

Tohle přesně custom formát řeší a umožňuje nastavit specifikaci přímo uživatelem.

Jak to funguje?

 1. U vytváření exportu najdete nový odkaz “Ručně nastavit zdrojový formát”.
 2. Přes něj se dostanete na stránku, kde si “namapujete” elementy z vašeho vstupního feedu v “neznámé” specifikaci na formát odpovídající specifikaci Mergado product XML.
 3. Po namapování elementů se dostanete zpět na stránku, kde si vybíráte výstupní formát a dál je to již klasika.

Pár poznámek:

 • U namapování elementů si celé nastavení uložíte pod nějakým jménem a můžete jej používat opakovaně. Vytvoření dalšího exportu ve vlastní specifikaci tak zabere jenom chvilku.
 • U namapování elementů je důležité vybrat kořenový element celého feedu (v Mergadově specifikaci se jmenuje CHANNEL) a element obalující produkty (v Mergadově specifikaci se jmenuje ITEM)
 • Ze stránky, kde si vybíráte výstupní formát se můžete opakovaně vracet a upravovat vlastní specifikaci jak budete potřebovat.

Jednotlivé kroky vypadají v Mergadu takto:

 1. 25-16-05-35

 2. 25-16-48-29%20(1)

 3. 25-17-11-37

Snadné, že? :wink:
Co na custom formát říkáte?

2 Likes

Ahoj @ludekvolejnik,

bolo by možné, aby sa v rámci custom feedu dala editovať aj koreňová značka/hlavička feedu? Ak máme zbožáky z Ukrajiny, Ruska, Chorvátska alebo inej divočiny, tak mávajú inú koreňovú značku než bežne používame v Európe a v custom feede do toho zasahovať nevieme. Alebo vieme? :thinking:

Ak vieme, vieš mi ukázať ako? Ak nie, dá sa to tam nejako doplniť? Bez toho musíme dávať vytvárať feedy programátorom…

Ďakujem

Janka

1 Like

Podle mne by to @janadzurickova mělo jít nastavit vše. Viz obrázek výše. Nastavuje se tam i XML root (SHOP) i značky položek (SHOPITEM).
Funguje?

Janka myslí editovat hlavičku XML, né si přiřadit nějaký element, že má být XML root.

Editovat to nyní nelze, ani u vlastního formátu, ani u předdefinovaných formátů. Podle našich vývojářů by to jít mohlo, jen se to musí nějak chytře vymyslet. :slight_smile: Zapíšu to do seznamu issues, ať to máme v evidenci.

Jinak aktuálně existuje jedna možnost, jak tohle obejít. Pokud máš XML feed s nějakou obskurní kořenovou značkou/hlavičkou:

 1. tak si ten feed stáhni,
 2. hlavičku v nějakém textovém editoru uprav/oprav dle potřeby a
 3. nahraj feed na nějakou dočasnou URL.
 4. Z dočasné URL přidej feed s upravenou hlavičkou do Mergada.

To prvotní nahrání je důležité, u něj se hlavička feedu zkoumá a pro následné aktualizace feedu už ne. Takže jakmile budeš mít feed v Mergadu, stačí:

 1. v nastavení exportu v Mergadu změnit URL adresu vstupního feedu na tu originální (se špatnou hlavičkou) a načítání produktů bude stále fungovat.
1 Like

Dobrý den,
je tento postup stále aktuální, nedaří se mi dosáhnout výsledku.
Potřebuji jen jednoduchou změnu - obalit celý Heureka feed do <data> a vlastní položky v <item>. Pokud tam zůstane i povinný <channel> tak to nevadí.

Zatím se mi vždy obalovací tagy <data> smažou ať je dám kamkoli, zde aktuální test kdy tam jsou pro jistotu dvakrát:

Po aplikování, je výsledek takovýto:
Snímek obrazovky 2023-12-04 v 16.56.47

Dobrý den,

jestli to chápu správně, tak potřebujete upravovat elementy, které jsou v rámci struktury XML feedu nad položkou. Ve vašem ukázkovém případě tedy to, co je až nad elementem ITEM - tedy elementy DATA a CHANNEL.

Toto bohužel MERGADO Editor sám o sobě nezvládne. Editor dokáže pracovat s elementy, které jsou až v rámci samotné položky. V ukázkové struktuře tedy cokoliv, co je zanořeno pod elementem ITEM.

V rámci Custom formátu, který se řeší v článku je možné vlastně editoru říci:

 1. Kde má “hledat” položku - tedy říci editoru, co je obalovací element položky.
 2. Kde má být uveden kořenový element (který ohraničuje celý XML soubor).

Ostatní elementy MERGADO Editor prostě ignoruje, jak je vidět na ukázce po aplikování pravidel. Pokud potřebujete pracovat s elementy, které jsou nad strukturou položky (ITEM), tak je možné využít aplikaci Blending Bull, kterou najdete v našem MERGADO Store.

Blending Bull vám umožní přesně to co potřebujete, tedy upravit názvy jakýchkoliv elementů v rámci XML souboru - bez ohledu na jejich umístění / hierarchii v rámci struktury XML souboru.
Aplikace je navíc na 30 dní zdarma na vyzkoušení.

V případě dalších dotazů, jsme vám k dispozici.

1 Like

@megapixel ještě zkuste namapovat ten druhý výskyt <DATA> na CHANNEL a ty první dva elementy nastavte na “skrýt”, takže mapování bude vypadat takto:

DATA ........ skrýt
 CHANNEL ... skrýt
  DATA .... CHANNEL (XML root)
   ITEM ... ITEM (položka e-shopu)