Vlastní formát: možnost nahrát do Mergada libovolný feed

S novým releasem zavádíme do Mergada speciální funkci, které říkáme “custom formát”. Umožní nahrát libovolný XML nebo CSV feed do Mergada bez nutnosti jej předem implementovat našimi vývojáři.

V tomto vlákně můžeme k funkci diskutovat a budeme moc rádi za váš feedback.

Proč custom formát zavádíme?

Do teď bylo možné nahrát do Mergada pouze takový feed, jehož specifikace byla Mergadu známá a předem implementovaná. Sice přes 200 předpřipravených formátů není málo, přesto se neustále objevují nové specifikace, které jsou pro Mergado neznámé, např. zahraniční srovnávače v některých zemích nebo dodavatelské feedy.

Tohle přesně custom formát řeší a umožňuje nastavit specifikaci přímo uživatelem.

Jak to funguje?

 1. U vytváření exportu najdete nový odkaz “Ručně nastavit zdrojový formát”.
 2. Přes něj se dostanete na stránku, kde si “namapujete” elementy z vašeho vstupního feedu v “neznámé” specifikaci na formát odpovídající specifikaci Mergado product XML.
 3. Po namapování elementů se dostanete zpět na stránku, kde si vybíráte výstupní formát a dál je to již klasika.

Pár poznámek:

 • U namapování elementů si celé nastavení uložíte pod nějakým jménem a můžete jej používat opakovaně. Vytvoření dalšího exportu ve vlastní specifikaci tak zabere jenom chvilku.
 • U namapování elementů je důležité vybrat kořenový element celého feedu (v Mergadově specifikaci se jmenuje CHANNEL) a element obalující produkty (v Mergadově specifikaci se jmenuje ITEM)
 • Ze stránky, kde si vybíráte výstupní formát se můžete opakovaně vracet a upravovat vlastní specifikaci jak budete potřebovat.

Jednotlivé kroky vypadají v Mergadu takto:

 1. 25-16-05-35

 2. 25-16-48-29%20(1)

 3. 25-17-11-37

Snadné, že? :wink:
Co na custom formát říkáte?

2 Likes

Ahoj @ludekvolejnik,

bolo by možné, aby sa v rámci custom feedu dala editovať aj koreňová značka/hlavička feedu? Ak máme zbožáky z Ukrajiny, Ruska, Chorvátska alebo inej divočiny, tak mávajú inú koreňovú značku než bežne používame v Európe a v custom feede do toho zasahovať nevieme. Alebo vieme? :thinking:

Ak vieme, vieš mi ukázať ako? Ak nie, dá sa to tam nejako doplniť? Bez toho musíme dávať vytvárať feedy programátorom…

Ďakujem

Janka

1 Like

Podle mne by to @janadzurickova mělo jít nastavit vše. Viz obrázek výše. Nastavuje se tam i XML root (SHOP) i značky položek (SHOPITEM).
Funguje?

Janka myslí editovat hlavičku XML, né si přiřadit nějaký element, že má být XML root.

Editovat to nyní nelze, ani u vlastního formátu, ani u předdefinovaných formátů. Podle našich vývojářů by to jít mohlo, jen se to musí nějak chytře vymyslet. :slight_smile: Zapíšu to do seznamu issues, ať to máme v evidenci.

Jinak aktuálně existuje jedna možnost, jak tohle obejít. Pokud máš XML feed s nějakou obskurní kořenovou značkou/hlavičkou:

 1. tak si ten feed stáhni,
 2. hlavičku v nějakém textovém editoru uprav/oprav dle potřeby a
 3. nahraj feed na nějakou dočasnou URL.
 4. Z dočasné URL přidej feed s upravenou hlavičkou do Mergada.

To prvotní nahrání je důležité, u něj se hlavička feedu zkoumá a pro následné aktualizace feedu už ne. Takže jakmile budeš mít feed v Mergadu, stačí:

 1. v nastavení exportu v Mergadu změnit URL adresu vstupního feedu na tu originální (se špatnou hlavičkou) a načítání produktů bude stále fungovat.
1 Like